Praca Kraków – to jedno z najpopularniejszych zapytań wyszukiwanych podczas szukania pracy przez internet. Nic dziwnego – stolica Małopolski od lat charakteryzuje się niską stopą bezrobocia i utrzymuje się w czołówce miast o najwyższych zarobkach w kraju. Czy i gdzie praca w Krakowie się opłaca? Jaki specjalista jest poszukiwany przez firmy?
Praca w Krakowie: rynek pracy
Kraków to jedno z miast, w których obserwuje się dynamiczne zmiany na rynku pracy. Choć pandemia nieco zahamowała jego rozwój, nie zatrzymała go. Możliwa jest tu praca stacjonarna lub zdalna, specjalista może liczyć na wysokie zarobki, a w pracy na pełny etat umowa potrafi opiewać na wysokie kwoty.
Najważniejsze branże: Kraków w 2020 roku to:
- handel, naprawa pojazdów samochodowych ,
- budownictwo,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna,
- edukacja.
Choć dla specjalistów z rynku IT pierwszym wyborem jest zazwyczaj praca we Wrocławiu, Kraków również uznawany jest za jedno z miejsc, w którym specjalista z branży, np. programista, może liczyć na dobre warunki.
Bezrobocie: Kraków
Dzielnicą o największym bezrobociu na koniec 2020 roku była Nowa Huta, a niską liczbą bezrobotnych cieszyły się m.in. Bronowice, Zwierzyniec czy Stare Miasto, zaś stopa bezrobocia: Kraków – według danych GUS – na dzień 31 sierpnia 2021 wynosiła 3,2 proc.
Kraków to miasto, w którym to kobietom łatwiej jest o pracę. Najczęściej proponowany jest pełny etat, umowa o pracę lub umowa zlecenie. Należy zaznaczyć, że Kraków daje rozmaite możliwości zawodowe, jednak zupełnie inne perspektywy mają zatrudnieni w turystycznej dzielnicy Stare Miasto, a inne – pracownicy w Nowej Hucie.
Kraków: perspektywy rynku pracy
Zdaniem ekspertów Kraków w kolejnych miesiącach może liczyć na coraz lepsze wyniki, a już w 2023 roku sytuacja na rynku pracy może wrócić do stanu sprzed pandemii. Rośnie liczba ogłoszeń o pracę, a każda oferta zawierająca korzystne warunki cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów.
Należy mieć jednak na uwadze, że zmieniają się kompetencje, które powinien posiadać specjalista w mieście Kraków – powinien on szybko przyswajać nowe wiadomości, być osobą otwartą na zmiany i elastyczną. Co więcej, obecnie dobry specjalista nie musi być absolwentem uczelni – coraz większy odsetek pracodawców docenia osoby posiadające fach w ręku i wiedzę z zakresu BHP w pracy.
Praca w Krakowie, czyli jednym z największych miast w Polsce, charakteryzuje się wielkimi perspektywami rozwoju i jedną z najniższych stóp bezrobocia. Według badań GUS, bezrobocie w Małopolsce w sierpniu 2021 roku wynosiło tylko 4,9 proc. (przy 5,8 proc. w całym kraju).
Kraków może pochwalić się niskim odsetkiem osób nieaktywnych zawodowo. Tak niski poziom bezrobocia świadczy o dobrej sytuacji na rynku pracy i dynamicznym rozwoju małopolskich firm. W których branżach Kraków potrzebuje najwięcej pracowników? Jakiego typu specjalista jest obecnie najbardziej ceniony, jakie są zarobki na poszczególnych stanowiskach i jaka umowa proponowana jest pracownikom?
Oferty pracy Kraków – kogo poszukują pracodawcy?
Faktem jest, że grupą, która najbardziej interesuje pracodawców, są pracownicy krakowscy z doświadczeniem. Nie oznacza to jednak, że bez niego nie znajdziesz m.in. pracy księgowej w Krakowie. Jeśli odpowiednio zaprezentujesz się w CV i podczas rozmowy rekrutacyjnej, firmy przewidują możliwość przeprowadzenia nie tylko obowiązkowych szkoleń BHP, ale również zapewnienie przeszkolenia na dane stanowisko dla dobrze rokujących studentów czy osób bez doświadczenia.
Zawody deficytowe: Kraków
Gdzie szukać pracy w Krakowie? Dobrym pomysłem będzie wybór jednego z zawodów deficytowych. Oferty pracy w jednym z najbardziej turystycznych miast w Polsce – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez “Barometr Zawodów” – znajdą się szczególnie dla przedstawicieli następujących branż:
- IT,
- budowlanej,
- fryzjersko-kosmetycznej,
- drogowej i inżynieryjno-instalacyjnej,
- elektryczno-elektronicznej i energetycznej,
- spożywczej,
- pomocy społecznej,
- ochrony zdrowia,
- ekonomiczno-administracyjno-biurowej,
- transportowo-spedycyjno-logistycznej.
Jak wynika z dostępności ofert proponowanych przez Grodzki Urząd Pracy w Krakowie i tych zamieszczonych w sieci, firmy w województwie małopolskim pochodzące z różnych miast (m.in. Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Wieliczka czy Bochnia) poszukują nie tylko specjalistów – obecnie dobry pracownik fizyczny również jest bardzo cennym kandydatem.
Kraków – profesje nadwyżkowe
Pracownicy krakowscy, którzy poszukują zatrudnienia, muszą mieć jednak na uwadze istnienie szeregu zawodów nadwyżkowych – praca dla programistów Java w Krakowie przy różnych projektach na pełny etat dostępna jest niemalże od ręki, jednak są także takie profesje, w których liczba chętnych przekracza potrzeby rynku. Mowa głównie o osobach pracujących w branżach, które zostały dotknięte kryzysem:
- artystyczno-medialnej,
- hotelarsko-gastronomiczno-medialnej.
Decydując się na podjęcie studiów, warto przeanalizować obecne i prognozowane zapotrzebowanie na pracowników i możliwości rozwoju w danej branży – głównie po to, by, kończąc Uniwersytet Jagielloński lub inną uczelnię, mieć szanse na zatrudnienie w swoim sektorze.
Podczas zdobywania wykształcenia warto rozejrzeć się za pracą dla studenta – Kraków jako miasto turystyczne daje możliwość zdobycia pracy m.in. w usługach czy jako specjalista ds. marketingu osobom młodym.
Dziś często wybierane przez studentów stanowisko kelnera czy barmana określane jest co prawda jako zawód nadwyżkowy, jednak jeśli sytuacja na lokalnym rynku pracy wróci do przedpandemicznego stanu, ponownie stanie się to jedna z lepszych możliwości pracy dorywczej. Kraków cierpi na nadwyżkę absolwentów pedagogiki i prawa (którzy nie posiadają aplikacji).
Sytuacja epidemiczna spowodowała, że niełatwo jest także znaleźć pracę na pełny etat jako specjalista ds. HR, nie brakuje za to m.in. pracy dla pielęgniarek. Kraków to dobre miejsce na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej jako przedstawiciel handlowy – obecnie coraz częściej spotykana w zawodzie jest praca zdalna. Doświadczony specjalista może liczyć na wysokie wynagrodzenie.
Warto pamiętać, że zawody deficytowe i nadwyżkowe mogą zmieniać się w zależności od kondycji danego sektora gospodarki. Sytuacja ekonomiczna w kraju i poszczególnych branżach jest dynamiczna, a prognozy zatrudnienia mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Aby nie dać się zaskoczyć, należy trzymać rękę na pulsie i raz na jakiś czas sprawdzać dane z raportów zamieszczanych przez Główny Urząd Statystyczny. Chcąc zyskać możliwości rozwoju zawodowego, warto wybrać właśnie Kraków – praca czeka we wszystkich sektorach, a specjalista może tu liczyć na wysokie zarobki.
Jak szukać pracy w Krakowie?
Poszukiwanie dobrej pracy nigdy nie było prostym zadaniem. Po wpisaniu frazy “praca Kraków” w serwisie ogłoszeniowym potencjalni kandydaci na pracowników zostają niemal zalani ofertami z każdej branży. Jak znaleźć pracę w Krakowie, którą warto podjąć?
Jednym z najlepszych sposobów na wybranie oferty pracy jest przeprowadzenie analizy liczby ogłoszeń zamieszczanych na portalach pracy. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że warta uwagi i dająca możliwości rozwoju praca w Krakowie od zaraz znajdzie się wśród branż, w których jest najwięcej ogłoszeń.
Powinieneś zastanowić się nad tym, na czym zależy Ci najbardziej – umowa zlecenie czy umowa o pracę, a może B2B? Pełny etat czy niepełny wymiar czasu pracy? Rodzaj umowy bardzo często dyktowany jest przez rodzaj pracy i/lub jego opłacalność dla pracodawcy i pracownika. W przypadku pracy dla studentów w Krakowie najkorzystniejsza dla zatrudnionych jest umowa zlecenie, zaś praca biurowa: Kraków zwykle świadczona jest w oparciu o umowę o pracę.
Praca Kraków – gdzie jej szukać?
Gdzie znaleźć pracę: Kraków, która pozwoli Ci na rozwój zawodowy? Warto zatrudnić się w firmie działającej w najszybciej rozwijających się branżach (szczególnie IT i e-commerce), poszukującej kandydatów na programistów, marketingowców i innych specjalistów. W sektorze nowych technologii najczęściej możliwa jest umowa o pracę i praca zdalna, w Krakowie zaś nie brakuje tego rodzaju ofert.
Należy zwrócić uwagę na charakterystykę wybranej oferty pracy w województwie małopolskim – zakres obowiązków, stanowisko i wynagrodzenie oferowane przez pracodawców. Jeśli interesuje Cię praca zdalna, specjalista w branży IT może być dobrym wyborem.
Wówczas nie musisz ograniczać się do szukania zatrudnienia na krakowskim rynku pracy – graficy komputerowi czy inni pracownicy IT mogą szukać także np. pod hasłem “praca w Warszawie”. Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie w danej firmie, sprawdź także podobne oferty pracy, by móc je porównać. W przypadku pracy stacjonarnej sprawdź również lokalizację, by upewnić się, że transport nie będzie stanowił dla Ciebie problemu.
Na interesujące ogłoszenie możesz trafić np. na łamach serwisu JobsferaKrakow.pl. Najczęściej oferowane przez przedsiębiorców formy współpracy to umowa o pracę i umowa zlecenie, a praca w sektorze usług czy handlu dostępna jest także dla studenta lub ucznia. Dobrym miejscem na poszukiwanie pracy jest także urząd pracy: Kraków.
Oferta pracy zawiera zazwyczaj zakres obowiązków, formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie), wymiar czasu pracy (pełny etat lub jego część), lokalizację (Stare Miasto, Bronowice, Grzegórzki, Nowa Huta, Podgórze itd.), oczekiwania wobec pracownika (doświadczenie, umiejętności), a coraz częściej również informacje na temat wysokości pensji.
Jeśli interesuje Cię Kraków, praca tutaj znajdzie się dla większości osób zainteresowanych jej podjęciem, warto jednak sprawdzić zapotrzebowanie na dane stanowisko, np. porównując dane opublikowane przez instytucje zajmujące się badaniem rynku. Są one doskonałym źródłem informacji, pomagającym w wyborze swojej ścieżki zawodowej.
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie – najnowsze oferty pracy: Kraków
Szukając pracy w Krakowie, warto udać się do Grodzkiego Urzędu Pracy lub odwiedzić stronę internetową instytucji: www.gupkrakow.praca.gov.pl/. Placówka obsługuje mieszkańców Krakowa i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30, przy czym petenci są przyjmowani do godziny 14:45.
Poniżej dane teleadresowe urzędu:
ul. Wąwozowa 34
31-752 Kraków
Tel.: 12 68 68 000
Praca w Krakowie: przeciętne wynagrodzenie
Praca: Kraków bardzo często idzie w parze z wysoką pensją. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, miasto Kraków uplasowało się powyżej ogólnopolskiej średniej – przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mieszkańca w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2021 roku wyniosło 7121,45 zł. Dla porównania: wynik osiągnięty w analogicznym okresie przez województwo małopolskie to 6142,54 zł, a przeciętna pensja za pracę na pełny etat w kraju wynosiła 5839,28 zł brutto.
Rozbudowana oferta ogłoszeń o pracę i szybki rozwój regionu sprawiają, że Kraków jest popularnym kierunkiem migracji zarobkowych. Hasło “szukam pracy Kraków” na portalach z ofertami pracy jest jednym z najczęściej wyszukiwanych, a ciekawe ogłoszenie może zdobyć tysiące odsłon i setki wysłanych CV.
Nie tylko praca na pełny etat cieszy się dużym zainteresowaniem – poszukiwana jest także praca dodatkowa w Krakowie czy też praca na weekendy. Kraków to bowiem miasto studenckie, w którym nie brakuje osób młodych, chcących dorobić. Jeśli interesuje Cię oferta pracy na mniej niż pełny etat, np. na pół etatu, dobrym pomysłem może być zatrudnienie się do pracy dorywczej np. jako sprzedawca czy kelner w turystycznej dzielnicy Stare Miasto.
Sprawdzając wysokość średniego wynagrodzenia brutto w Krakowie w sierpniu 2021, można zastanawiać się: ile to netto? Sprawdźmy wypłatę netto dla różnych form pracy – umowa o pracę, umowa zlecenie i umowa o dzieło:
- średnie wynagrodzenie: Kraków, gdy jest to umowa o pracę: około 5141 złotych netto,
- przeciętne zarobki, gdy podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie: około 5381 złotych netto,
- średnia pensja osób wykonujących zadania na pełny etat – umowa o dzieło: około 6153 złote netto.
Praca w Krakowie to nie tylko wysokie pensje i bogata oferta ogłoszeń o pracę. W 2019 roku mieszkańcy stolicy Małopolski byli jednymi z najszybciej wzbogacających się pracowników w kraju. Według danych krakowskiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego zarobki mieszkańców miasta wzrosły aż o 11 procent w stosunku do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Dane o niskim bezrobociu i rosnącym wynagrodzeniu napawają optymizmem i sugerują, że Kraków jest dobrym miejscem do budowania swojej kariery zawodowej.
Praca Kraków – kto zarabia najwięcej?
Praca w Krakowie o najszerszych perspektywach to nie tylko stanowiska, których poszukuje się najczęściej. Nie można zapominać o jednym z najważniejszych kryteriów, które pozwala na zdecydowanie o wyborze ścieżki kariery zawodowej. Większość osób, które poszukują pracy, pragnie zmienić swoje warunki materialne. Kraków to dobre miasto na nowy start, a wyższe wynagrodzenie często jest obietnicą lepszego życia i zadowolenia z piastowanego stanowiska.
Średnia zarobków w danym mieście może określić jego kondycję ekonomiczną, jednak warto pamiętać, że przy obliczaniu przeciętnej wypłaty pod uwagę bierze się zarówno pensje dyrektorów, to, ile zarabia specjalista, jak i wynagrodzenie, które otrzymuje pracownicy fizyczni lub studenci bez doświadczenia.
Aby ułatwić sobie znalezienie pracy marzeń, warto sprawdzić, kto zarabia najwięcej. Niekiedy oferta zawiera informacje o wysokości pensji, czego się jednak spodziewać po danym stanowisku? Czy np. praca jako kierowca: Kraków to dobry wybór?
Według danych za 2019 rok przedstawionych w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, najwięcej zarabiało się w sektorze IT. Średnie zarobki osób zajmujących się programowaniem, testowaniem i administrowaniem stron internetowych wyniosły aż 8673 złote brutto. To ponad 6260 złotych netto przy pracy na pełny etat (umowa o pracę) lub – jeśli forma zatrudnienia to umowa zlecenie – ponad 6550 zł netto.
Co ciekawe, według raportu No Fluff Jobs specjalista z branży IT może liczyć na najwyższe wynagrodzenie, jeśli wybierze pracę w następujących lokalizacjach: Wrocław, Trójmiasto, praca zdalna i Kraków. Praca w informatyce na pełny etat daje możliwość otrzymywania wysokiego wynagrodzenia oraz rozwoju zawodowego.
Na drugim miejscu wśród najlepiej zarabiających byli pracownicy zajmujący się pracą naukową i techniczną. Naukowcy i inżynierowie zarobili średnio 8201 złotych brutto (niemal 6000 złotych netto – umowa o pracę, blisko 6200 złotych netto – umowa zlecenie). Podium zamykały branże związane z dostarczaniem energii elektrycznej, gazu i wody (8103 złote brutto, czyli 5850 zł netto – umowa o pracę, ponad 6100 zł netto – umowa zlecenie).
Porównując oferty pracy (Kraków plus województwo małopolskie), widać również, że na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć także pracownicy międzynarodowych firm. W Krakowie znajdują się bowiem oddziały wielu takich przedsiębiorstw (od polskich firm odróżnisz je po wpisie w KRS; rodzime firmy mają dopisek przy nazwie “Poland Sp. XYZ”). Oczywistym jest przy tym, że więcej zarabia starszy specjalista niż młodszy specjalista. Istotne są również kwalifikacje danej osoby i branża. Na przykład w gastronomii wynagrodzenie nie jest na tym samym poziomie co w hotelarstwie. Jak się okazuje, istotna jest również lokalizacja. W samym Krakowie i powiecie krakowskim zarabia się więcej niż w pozostałych miejscowościach województwa małopolskiego.
Przeciętne wynagrodzenia w popularnych zawodach w Krakowie
Kraków to miasto, w którym warto zwrócić także uwagę na zawody o najszybszym i najbardziej obiecującym wzroście pensji. Jak podaje krakowski oddział GUS – najszybciej rosnącymi zarobkami w 2019 roku mogli pochwalić się pracownicy zatrudnieni w administracji (wzrost o 16,7 proc.), handlu i naprawie samochodów (12,1 proc. wzrostu), górnictwie (wzrost o 9,7 proc.) oraz budownictwie (8,2 proc.). Często w parze ze wzrostem pensji idzie jednak również szerszy zakres obowiązków na danym stanowisku.
Ile zarabia się w zawodach, które cieszą się szczególną popularnością? W mieście Kraków kierowca, który należy do profesji deficytowych, może liczyć na zróżnicowane zarobki, wynoszące – według aktualnych ofert pracy – od 2800 złotych brutto do nawet 12000 złotych brutto. W pracy na produkcji: Kraków oferowane przez pracodawców wynagrodzenie wynosi od 3100 złotych brutto do 9400 złotych brutto, z kolei praca na budowie w Krakowie pozwala zarobić przeciętnie od 4000 złotych brutto do nawet 14500 złotych brutto.
Często wybierana przez osoby bez doświadczenia lub studentów praca na ochronie: Kraków oznacza wynagrodzenie w wysokości od 2800 złotych brutto do 6800 złotych brutto (często proponowana jest tu umowa zlecenie), zaś w pracy: sprzedawca Kraków oferuje się często pensję zasadniczą wynoszącą – przy pracy na pełny etat – około 2800-3000 złotych brutto i dodatkowe premie sprzedażowe.
Jakie zarobki oferuje się w innych popularnych, lecz wciąż deficytowych zawodach? Kraków to miasto, gdzie wynagrodzenie pielęgniarki wynosi od 3000 złotych brutto do 6600 złotych brutto, zwykle oferowana jest także praca na pełny etat (umowa o pracę), a praca dla nauczyciela w Krakowie daje możliwość zarobienia przeciętnie od 2900 złotych brutto do 5600 złotych brutto.
Od czego zależy wynagrodzenie zatrudnionych w mieście Kraków?
Istnieje szereg zmiennych, od których zależy wysokość pensji pracowników krakowskich, w tym:
- wykształcenie pracownika,
- oferowana umowa (umowa zlecenie, umowa o pracę, umowa o dzieło, B2B),
- wielkość firmy,
- lokalizacja (praca zdalna lub stacjonarna – w centrum Krakowa, np. dzielnicy Stare Miasto, często można zarobić więcej niż na obrzeżach),
- wymiar czasu pracy (niepełny lub pełny etat),
- zakres obowiązków,
- doświadczenie pracownika,
- poziom stanowiska (specjalista zazwyczaj zarobi więcej niż pracownik fizyczny).
Przygotowywanie do pracy na danym stanowisku powinieneś zacząć jeszcze przed etapem poszukiwania ofert, gdy zaś znajdziesz interesujące Cię ogłoszenie zamieszczone na łamach serwisu JobsferaKrakow.pl, upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania.
Kraków to świetne miasto do rozpoczęcia kariery w sektorze usług, IT czy nowoczesnych technologii, rozwija się tu także transport i spedycja.
Praca zdalna a zarobki w Krakowie
Istnieje wiele zawodów, w których praca zdalna to norma – niezależnie od pandemii. Copywriterzy, pracownicy branży IT, specjaliści od e-commerce – te oraz wiele innych zawodów bez problemu można wykonywać z dowolnego miejsca, niekoniecznie w siedzibie firmy. Czy przekłada się to na zarobki? Okazuje się, że nie – charakter pracy nie wpływa wysokość wynagrodzenia. Liczą się te czynniki, o których była mowa wcześniej, czyli na przykład wykształcenie lub doświadczenie pracownika.
Często jednak pracownik krakowski, pełniący obowiązki zdalnie, może liczyć na służbowego laptopa, co jest benefitem, ale niesie ze sobą pewną odpowiedzialność. Bowiem jeśli zamierzasz używać komputera co celów prywatnych, musisz być ostrożny, odwiedzając różne witryny. Teoretycznie każda strona ma swoją politykę prywatności, ale mało kto ją czyta. Musisz pamiętać, że przechowujesz na laptopie służbowe dane i nie możesz dopuścić do ich wycieku.
Nie zapominaj także o plikach cookie. Przed oddaniem komputera po zakończeniu stosunku pracy, warto je wyczyścić. Nie chcesz chyba, aby ktokolwiek poznał Twoje hasła. Poza tym nie ma potrzeby, aby pracodawca wiedział, jakie strony internetowe przeglądałeś, nawet jeśli były to tylko serwisy informacyjne czy media społecznościowe.