Wczytywanie...

Praca Bochnia – oferty pracy na Jobsfera Kraków

Bochnia jest ósmym co do wielkości miastem w województwie małopolskim, a także ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i usługowym. Jeśli szukasz pracy w Bochni, zapoznaj się z charakterystyką gospodarczą tego miasta i sprawdź, czy to właśnie Ciebie poszukują bocheńscy pracodawcy.

Praca Bochnia – kondycja rynku pracy

Bochnia to miasto położone w województwie małopolskim oraz istotny ośrodek przemysłowy, usługowy i handlowy. Gospodarka Bochni opiera się w szczególności na przemyśle hutniczym, spożywczym, chłodniczym i wydobywczym. Wiele ofert pracy dotyczy właśnie tych sektorów.

Jak wynika z danych GUS z 2021 roku, w Bochni na 1000 mieszkańców pracują 363 osoby, z czego 49,6 proc. wszystkich pracujących ogółem stanowią kobiety, a 50,4 proc. mężczyźni. Najwięcej mieszkańców pracuje w :

  • sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo) – 38,1 proc.,
  • w przemyśle i budownictwie – 30,1 proc.,
  • sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) – 11,1 proc.

Najmniej osób z kolei pracuje w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości) – 0,6 proc.

Oferty pracy Bochnia – średnie zarobki

Jak wynika z danych GUS za rok 2021, średnie wynagrodzenie brutto w Bochni wynosi 5 056, 61 zł. Najwięcej zarabiają osoby zajmujące się działalnością związaną z telekomunikacją, oprogramowaniem, informatyką i informacją, badacze, prawnicy, osoby zatrudnione w reklamie i badaniach rynku, a także pracujący w górnictwie. Najmniej pracownicy porządkowi w budynkach, zatrudnieni jako pomoc administracyjna, pracownicy rynku nieruchomości oraz osoby pracujące w branży gastronomicznej i związanej z zakwaterowaniem.

Bochnia praca – bezrobocie

Stopa bezrobocia w Bochni na koniec 2021 roku wynosiła 4,4 proc. (5,1 proc. wśród kobiet i 3,7 proc. wśród mężczyzn). Jest to mniej od stopy bezrobocia zarejestrowanej dla całego województwa małopolskiego oraz znacznie mniej od stopy bezrobocia zarejestrowanej dla całej Polski. W roku 2021 można było jednak obserwować spadkową tendencję poziomu bezrobocia, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich mieszkańców miasta, zwłaszcza tych wciąż poszukujących zatrudnienia.

Praca od zaraz w Bochni – dla kogo?

Jak wynika z danych Barometru Zawodów na rok 2022 dla Bochni, deficyty pracowników w powiecie bocheńskim odnotowuje się w sektorach:

  • medycznym i ochrony zdrowia,
  • motoryzacyjnym,
  • budowlanym,
  • fryzjersko-kosmetycznym,
  • IT,
  • transportowo-spedycyjno-logistycznym,
  • gastronomicznym,
  • edukacyjnym,
  • pomocy społecznej,
  • spożywczym,
  • ekonomiczno-administracyjnym i biurowym.

Praca w Bochni i okolicach czeka także na elektryków, elektromechaników i elektromonterów, florystów, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników poligraficznych, spawaczy i ślusarzy.

Niedobór chętnych do pracy nauczyciela w Bochni – podobnie jak w przypadku przedstawicieli części pozostałych zawodów deficytowych – związany jest z brakiem osób o odpowiednich kwalifikacjach (w tym przypadku – nauczycieli przedmiotów zawodowych). Pozostałe przyczyny deficytów to m.in. trudna praca, niskie wynagrodzenie, brak odpowiedniego wykształcenia i/lub uprawnień czy szara strefa. Brak kandydatów do pracy kierowcy w Bochni wynika także z pracy w delegacjach, która wiąże się z rozłąką z najbliższymi.

Bochnia – zawody deficytowe

Na bocheńskim rynku pracy widać także, że niektórzy specjaliści mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia. Do zawodów nadwyżkowych w mieście należą m.in.:

  • ekonomiści,
  • plastycy,
  • dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • pracownicy ds. ochrony środowiska i BHP,
  • specjaliści administracji publicznej,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia,
  • technicy mechanicy.

Praca Bochnia i okolice – najwięksi pracodawcy

Na terenie Bochni funkcjonują przedsiębiorstwa, które mają one duże znaczenie dla gospodarki miasta. Są to:

  • Gór-Stal Sp. z o.o. – producent płyt warstwowych, płyt izolacyjnych oraz akcesoriów do montażu. W fabryce w Bochni produkowane są płyty izolacyjne,
  • Werner Kenkel Sp. z o.o. – firma zajmująca się m.in. produkcją tektury falistej, opakowań z nadrukiem fleksograficznym, offsetowym i cyfrowym,
  • Stalprodukt S.A. – producent wyrobów ze stali,
  • Contimax S.A. – producent przetworów z ryb i owoców morza,
  • Hal-Mont – firma zajmująca się projektowaniem i montażem hal i konstrukcji stalowych.

Osoby mające umiejętność pracy w przemyśle maszynowym, budowlanym, czy spożywczym mają szansę na znalezienie pracy w Bochni właśnie w tych firmach. Dzięki dostępnej w nich także pracy dorywczej Bochnia jest miastem przyjaznym osobom młodym, np. uczniom. W grę wchodzi tutaj także praca na weekendy w Bochni.

Praca w Bochni i okolicach – gdzie jej szukać?

Bocheńscy pracodawcy często oferują chętnym ciekawy, rozwojowy zakres obowiązków, a w niektórych firmach proponowane jest także atrakcyjne wynagrodzenie. Ponadto coraz częściej dostępna jest praca zdalna (m.in. w pracy biurowej w Bochni). Podjęcie pracy na umowę o pracę to dla pracownika gwarancja długoterminowego zatrudnienia.

Oferty pracy dostępne są m.in. na stronie JobsferaKrakow.pl. To jeden z największych serwisów pracy w Polsce. Użytkownik może wybrać preferowaną formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło), wymiar etatu (pełny etat, część etatu) oraz wynagrodzenie, a następnie sprawdzić dostępne ogłoszenia o pracę. Może on również włączyć powiadomienia o nowych ofertach pracy, dzięki czemu nie ominie najciekawszych z nich.

Osoby zainteresowane znalezieniem nowego zatrudnienia mogą także skorzystać z dostępnych w biurze pracy w Bochni ofert pracy. Dla mieszkańców zarejestrowanych jako bezrobotni ogłoszenia dostępne są także w urzędzie pracy. Biuro pracy w Bochni poza pośrednictwem zawodowym może zaproponować chętnym usługi pośrednictwa pracy.

Praca dorywcza w Bochni

Praca dodatkowa w Bochni, np. praca zdalna, jest dobrym rozwiązaniem dla uczniów i studentów. Zatrudnienie można podjąć m.in. jako kelner, barman, dostawca jedzenia czy niania. Sporym zainteresowaniem cieszy się także praca przy sprzątaniu w Bochni na część etatu oraz praca w ochronie. Bochnia to miasto, w którym uczniowie i studenci znajdą zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło (w grę wchodzi też umowa zlecenie) i część etatu. Dla osób młodych stawka godzinowa brutto jest równa wynagrodzeniu netto, dzięki czemu proponowane przez pracodawców warunki są dla nich dość korzystne.

Najnowsze ogłoszenia o pracę w Bochni – zalety rynku pracy

Bochnia jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, usługowym i handlowym województwa małopolskiego. W sektorze usług dominują tu przedsiębiorstwa z branży naprawczej, handlowej, obsługi ubezpieczeniowej i finansowej. Zauważalny jest również wzrost liczby podmiotów z sektora budowlanego oraz tych, które zajmują się obsługą nieruchomości.

Przemysłowy charakter tego miasta, przyjazny klimat do inwestowania oraz instytucje wspierające rozwój sprawiają, że Bochnia posiada korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Posiada ona dobrze rozwiniętą komunikację miejską, dzięki położeniu w pobliżu dróg krajowych nr 94 i 75, drogi wojewódzkiej nr 965 oraz autostrady A4. Osoby dojeżdżające do pracy w Krakowie, Wieliczce czy Tarnowie mogą liczyć na dogodne połączenia.

PUP Bochnia – oferty pracy i kontakt

Powiatowy Urząd Pracy Bochnia zlokalizowany jest przy ulicy Wojska Polskiego 3 i obsługuje cały powiat bocheński. Placówka otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

Osoby zainteresowane mogą nie tylko udać się do urzędu pracy, ale także skontaktować się z PUP mailowo, pod adresem krbo@praca.gov.pl lub pup@powiat.bochnia.pl, albo telefonicznie – numery telefonów to (14) 611 10 51, (14) 611 10 52 oraz (14) 611 10 53.

Bezrobotni mogą skorzystać z dostępnych w urzędzie pracy w Bochni ofert pracy, a także pozostałych form wsparcia, obejmujących m.in. poradnictwo zawodowe, świadczenia pieniężne, prace interwencyjne, roboty publiczne czy pomoc w podnoszeniu kwalifikacji.